Ekonomi

İş Tanımı Çok Karışık Olan İnsan Kaynakları Departmanının 10 Önemli Sorumluluğu

Bir iş yerinin omurgası hangi departmandır sorusunun pek çok cevabı olabilir ama en popülerlerinden biri kesinlikle insan kaynakları! Peki insan kaynakları departmanının sorumlulukları nelerdir? ?

1. İşe alım ve işe yerleştirme süreçleri

Kısa bir mülakatta gerçek kişiyi tespit etmek zor olduğu için işe alım seviyesi sandığınızdan daha değerlidir. İşe alım kararı verildikten sonra işe yerleştirme süreci başlar.

2. İşten çıkarma ve iş güvenliği koruması

İşe alım süreçlerinde olduğu gibi işten çıkarma süreçlerinde de insan kaynaklarına büyük sorumluluk düşmektedir. Bu süreçte danışmanlık verilerek iş garantisi korunarak sürecin tamamlanması sağlanır.

3. Performans yönetimi ve geliştirme

Çalışanların performansını yönetmek ve artırmak da insan kaynakları departmanının işidir. Performansı artırmak için kariyer planları yaparlar ve iş motivasyonunu artırmanın yollarını ararlar.

4. Yan hakların fiyatlandırılması ve korunması

Bir şirkette çalışanlar için belki de en değerli kriterin değerlendirilmesi insan kaynakları departmanının sorumluluğundadır. Fiyat skalasını onlar belirliyor, şirketteki yan hakları onlar belirliyor.

5. Performans değerlendirmeleri

Çalışanların performansları ile ilgili geri bildirimler değerlidir çünkü bu sayede çalışanlar kendilerini geliştirmeleri gereken alanları daha kolay görebilirler. Bu nedenle performans değerlendirmeleri en özgün haliyle yapılmalıdır.

6. Performans iyileştirmeleri

Performans değerlendirmelerinin ardından gelişim süreçleri de yürütülmelidir. İnsan kaynakları, çalışanların performansları hakkında geri bildirimde bulunduktan sonra gelişim için de çalışır.

7. Şirketin prestij yönetimi

Tıpkı şirket çalışanlarında olduğu gibi patron markasının geliştirilmesi ve yönetilmesi insan kaynaklarının da ilgilendiği konulardan biridir. Patron markasının prestijini korumaya ve huzurlu bir çalışma ortamı oluşturmaya özen gösterirler.

8. İş sağlığı ve güvenliğinin korunması

Huzurlu bir çalışma ortamı yaratmak için iş güvenliğinin korunması son derece değerlidir. Çalışanlar inançlı bir ortamda çalıştıkları sürece kendilerini daha huzurlu hissederler. İş kazalarını önlemek için de eğitim alıyorlar.

9. Sorunları çalışanların ortasında çözmek

Bir şirketteki en büyük aracı asla insan kaynakları departmanı değildir. Bu amaçla çalışanların ortasında yaşanan sorunları hızlı bir şekilde çözmeye odaklanırlar ve çalışırken motivasyonlarının düşmemesini sağlarlar.

10. Çalışma kültürü ve çalışma ortamını geliştirmek

bu-normal.com

Birlikte uyum içinde çalışabilmek için şirketin değerleri, misyonu ve vizyonu öğrenilmelidir. Huzurlu bir çalışma ortamı, her çalışan bunu öğrendiğinde sağlanır!

dogansehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu